STYLOVÉBALKONY.cz

Balkon je dominantou domu

Dřevěné balkóny » Květiny na balkón

Balkónové květiny

Balkóny plné vůní


Jaro nečeká, proto je nejvyšší čas nakoupit truhlíky, sazenice a zeminu. Začněme tedy u druhů, které jsou v zahradnických centrech k dostání.

 

Verbeny v různých barvách

Rozmanitou paletou barev hýří verbeny s karmínově růžovými, červenými či fialovými květy, které nejlépe vyniknou v samozavlažovacích truhlících, kde se formují do dlouhých a bohatých kaskád (Verbena x hybrida Kleopatra). Verbeny se odvděčí za pravidelnou zálivku a přihnojení, jsou totiž citlivé na přeschnutí, porost pak řídne a zcela usychá. Jen tak se odmění bohatým květenstvím, které můžeme podpořit tím, že využijeme jedné příznivé vlastnosti verben. Přiháčkováním celé délky stonku k substrátu verbena zakoření a dříve vyplní prostor v truhlíku.

Horký tip

Pro závěsné nádoby a truhlíky je vyhledávanou balkónovkou verbena kvetoucí po celé léto. Stálým hitem je modrofialová odrůda Temari Patio Red a surfinie Surfinia Blue. Kombinací obou rostlin lze dosáhnout zajímavých barevných efektů.

Pelargónie – jedině nové sazenice

V poslední době jsou velmi oblíbené kromě tradičních páskatých i pelargónie převislé. Do jednoho truhlíku stačí tři až čtyři rostliny. Nespoléhejte na to, že loňské sazenice pokvetou stejně bohatě. Mladé sazenice jsou vitálnější, proto nelitujte peněz a kupte si nové. Dávejte pozor, aby nebyly napadeny chorobou, kterou poznáte na spodu listů. Jestliže objevíte hnědé skvrny, které způsobuje nedostatek světla, nerovnoměrná zálivka a vysoká vlhkost, obraťte se raději jinam. Takové pelargónie špatně kvetou.
Jinak pelargónie pilně přihnojujte a truhlík umístěte na slunnou stranu a hlavně tam, kam déšť nemůže, aby nepršelo na listy.

Balkónovým rostlinám dopřejte

Jednou týdně zkontrolujte hladinu vody v samozavlažovacích truhlících a doplňte ji podle vodoznaku. Při déletrvajících vedrech počítejte s vyšším odparem.
Jednou za čtrnáct dní rostlinám dopřejte hnojivo pro balkónové květiny.
Pravidelně dohlédněte na odstranění zvadlých květů, podpoříte tím násadu dalších poupat.
Květinám vždy prospěje, umístíte-li je na radu odborníka tam, kam patří. Od surfinií nasázených ve stínu neočekávejte přebohaté květenství a naopak, stínomilným netýkavkám plné slunce nesvědčí.

Surfínie do nižších pater

Také surfinie jsou stále oblíbenější pro své křehké něžné květy, které se pěstují jako petúnie, mají však schopnost více se rozrůst a vytvořit tak bohaté převisy. Surfinie a petúnie ve vyšších patrech panelových domů trpí slunečním úpalem a nápory větru. Obě mají rády rovnoměrnou zálivku a stálý přísun živin. Petunkám prospěje zaštípnutí kvůli rozvětvení a podpoře násady květů. Pozor, nesmí přeschnout, ale ani přelití jim nesvědčí.

Tyroly v paneláku

Kdo je zklamán, že právě na jeho balkóně surfinie „nepůjdou“, může si truhlíky osázet tyrolskými karafiáty. Vonné, něžně růžové až masově červené květy mají často nasazena poupata již na sazenicích a kvetou až do zámrazu. Dobře snáší plné slunce, ale severní strana jim nesvědčí. Opravdu bohatý souvislý porost získáte, koupíte-li si Bidens ferulifolium, který zlatožlutými hvězdičkami drobných kvítků brzy zcela zaplní truhlík. Kvete od jara do podzimu, rozrůstá se všemi směry a opět, jako verbena, koření po celé délce stonku.


Balkóny plné rozkvetlých květin jsou snem nejednoho z nás

Netýkavka v samozavlažovacích truhlíkách

Pro nižší kompaktní výsadbu je vhodná „netýkavka“ („pilná Lízinka“) čili balzamina. Má však jednu vadu – při nedostatečné zálivce uvadá, při silné jí zahnívají kořeny, proto je ideálním kandidátem do samozavlažovacích truhlíků. Jinak je nenáročná a spolehlivě kvete celé léto od bílé, růžové, červené, oranžové, až po fialovou či kombinovanou červenobílou.

Begónie do severních oken

Trochu zvláštním zástupcem balkónových květin je begónie. Jde o hlíznatou letničku, která jako jedna z mála prospívá na severní straně v polostínu, chráněné před větrem a prudkým deštěm. Narašené hlízy se sázejí ven až když pomine nebezpečí mrazů, do směsi rašeliny, písku a kompostu. Vybírat můžete podle výšky, barvy i tvaru květů. Bílá, červená, oranžová a žlutá jsou základní barvy, ale nejsou výjimkou ani dvoubarevné. Katalogy nabízejí drobné mnohokvěté, velkokvěté, vícekvěté, kaskádové, třepenité, a dokonce non-stop, které kvetou zcela nepřetržitě.
Jak je ze stručného výčtu možností zřejmé, nebojte se vyzkoušet jiný druh než jste zvyklí. Zkuste begónie místo balzamín a možná, že příště vysázíte zase něco jiného. A v tom je ten půvab. Kdo zvládne výsadbu sám, bude na své dílo patřičně pyšný a ti ostatní mohou výzdobu svého domu svěřit bez obav zahradnickým odborníkům.

Zásady pěstování převislých muškátů

Koupené sazenice sázejte do truhlíků do směsi půl kompostu a půl zahradnického substrátu typu B, pak nemusíte přidávat další hnojivo. Druhý způsob je rychlejší a pohodlnější: sázet rovnou do substrátu určeného pro pěstování pelargónii nebo do směsi pro balkónové květiny. Na dno květináče (truhlíku) se doporučuje dát drenáž (drť), protože muškáty nesnášejí přemokření. Po zakořenění sazenic (asi tak za dva týdny) přihnojte Kristalonem a jednou za čtrnáct dní výživu doplňte.

 

Cinerárie, popelivka (Senecio cruentus - hybrid)
Cinerárie je lidově nazývána popelivkou pro šedý povlak spodní strany listů. Je to vděčná rostlina, používaná do truhlíků pro velké množství produkovaných květů a nepřeberné množství kultivarů nejrůznějších barev. Vyšlěchtěné rostliny vynikají kvalitní kompaktní stavbou keříků a velikostí květních úborů. Nejvíce kvetou na podzim a na jaře. V truhlících mohou být od května do podzimu. Nesnášejí ani sebemenší mráz.

Stanoviště:
vyžaduje světlé slunečné stanoviště.

Pěstování:
pokud vysejeme na podzim vlastní semena, získáme kvalitní květiny, které při přezimování v chladnu (při 10°C) nasadí příští sezonu na poupata. Na jaře začneme postupně přihnojovat hnojivem na květiny a dáme do truhlíků. Kupované květiny se hodí spíše jako krátkodobá dekorace do bytu bez dalšího využití. Při nákupu dbejte na to, aby rostliny měly co nejvíce nerozvitých poupat..

Ochrana před škůdci a chorobami:
rostlina je atraktivní pro mšice, proto používáme Pirimor. V teplých podmínkách přezimování v místnosti nebo skleníku se může objevit molice skleníková, kterou likvidujeme Mospilanem v opakovaných postřicích podle návodu výrobce. Na svilušky, vyskytující se v příliš suchém a teplém vzduchu nasadíme přípravek Omite.

Hledík (Antirrhinum)
Původem hledíku je Středozemí, kde roste jako trvalka. U nás se pěstuje jako jednoletka. Květy se vyskytující snad ve všech barvách připomínají lví hlavu a proto se jim lidově říká lví tlamičky. Naše babičky a prababičky jej dobře znaly a pěstovaly. U nás je zdomácnělý od 16.století. Krásná pyramidální stavba květů, pestré barvy a poměrně pevná stavba jej přeurčují, aby kromě záhonové květiny byl používán jako okrasná kytice ve váze. Pokud se
rozhodnete pro pěstování, podívejte se na odrůdu a příslušnost ke skupině Maximum, Nanum a Pumilum. Liší se velikostí a vše je uvedeno na sáčku se semeny. Jeden z nejhezčích kultivarů je serie "Butterfly".

Stanoviště:
vždy umístíme na plném slunci, na půdu nemá žádné zvláštní nároky. Ochrana před škůdci a chorobami: je to velmi odolná jednoletka, která není napadána škůdci a netrpí žádnými chorobami.

Pěstování:
Vyséváme do pařeniště obvykle v březnu. Výsev zasypeme vrstvou písčité země a přitiskneme prkénkem. Drobná černá semena vzejdou během dvou týdnů. Už koncem dubna můžeme sazenice vysazovat na venkovní záhon. Kvete od začátku června do poloviny srpna.

Petúnie (petunia hybrida)
Petúnie jsou obdivuhodné, nenáročné a dekorativní květiny, prahnoucí po slunci a suchém teplém počasí. Odkvetlé květy zavadnou a pokud je neuštípnete i se stopkou, ale pouze tahem zbavíte uschlého zbytku květu, je semeník na světě a rostlina dostane signál, že úkol zachování rodu je zčásti splněn. Začíná fáze tvoření semen a květina přestane mít zájem o květy. Proto vždy odkvetlé květy odštipujte i se stopkou, nebo se vám na rostlině vytvoří typické žebříčky se spoustou semeníků a máte po květech.

Stanoviště:
v truhlících na slunci, pokud je chráníte proti dešti, předejdete zničení květů.

Pěstování:
V době vegetace potřebují petúnie hojnou zálivku a každodenní zálivku hnojivem na květiny. Truhlíky musí být naplněné dobrým, kyprým a výživným substrátem, který je základem úspěchu pěstování. Nezaléváme na list a květ. Pravidelně odstraňujeme odkvetlá povadlá květenství uštípnutím stonku. Převislé petúnie druhu pendula vytváří bohaté převisy kaskádovitě nakvétajících rostlin. Velkokvěté kultivaty grandiflora jsou sice atraktivnější, než malokvěté, ale nekvetou v takovém množství.

Ochrana před škůdci a chorobami:
živočišnými škůdci rostlina netrpí, na podzim jsou rostliny napadány padlím, ale podle pěstitelských zkušeností je lepší rostliny koncem září vyhodit. Již nejsou tak pěkné, jako v létě.

Pelargonie.cz, autor Josef Hejduk www.pelargonie.cz

Určitě vás bude zajímat: Zalévání balkónových květin

 

Balkony

Balkony - v období od října do konce února nabízíme zimní slevy na vybrané výrobky.
Balkony jsou vyráběny z kvalitního tuzemského smrkového nebo borového dřeva.

Ploty

Ploty - výplně všech druhů bran a plotů.
V období od listopadu do konce února nabízíme slevy na vybrané výrobky 5 %.

Přístřešky

Přístřešky - kompletní dodávky přístřešků.
Zdarma Vám vyhotovíme nezávaznou nabídku pro Váš nový balkón plot či přístřešek.

Copyright 2003-2025 - Ikar Hahn s.r.o.  |  Created by FajnyWEB.cz